Krpálek skončil na Masters druhý, ale neprohrál a stal se jedničkou

Hořko-sladkou příchuť může mít turnaj Masters pro Lukáše Krpálka. Mistr světa v kategorii nad 100 kilogramů procházel soutěží v čínském Čching-tau přesvědčivě, přesto cestu za zlatem nedotáhl. Nezastavil ho žádný ze soupeřů, ale silné bolesti zad. „Už od druhého zápasu jsem měl problémy se zády, hodně mě to omezovalo a bylo to horší a horší,“popsal Krpálek.

Při účasti jednatřiceti judistů v nejtěžší kategorii měl český judista coby první nasazený volný los v úvodním kole. Poté udolal postupně Poláka Macieje Sarnackého, Japonce Kokora Kageuru a v semifinále i bývalou světovou jedničku Brazilce Davida Mouru. „SKageurou se ukázalo, že jsou na mě Japonci maximálně připraveni, kdykoliv jsem šel do chvatu, on přesně věděl, jaký pohyb udělám, předcházel to,“ vrátil se Krpálek ke čtvrtfinálovému zápasu. „Když jsem jednou zaútočil na Brazilce, on na mě spadl a záda mi přilehl. V tu chvíli jsem si říkal, že když nevyhraju na zemi, v tomhle zápase už nemám absolutně šanci. Bylo to hodně náročné, ale naštěstí se mi ho podařilo upáčit.“

K repríze finále mistrovství světa s Hisajošim Harasawou pak užkvůli problémům se spodní částí zad Lukáše Krpálka nedošlo. „Snažili jsme se dělat maximum pro to, abych se mohl prát, konzultoval jsem to i telefonicky s trenérem Petrem Lacinou, který je v Čechách, a nakonec jsme zvážili, že bude lepší to finále nejít a připravit se pořádně na příští rok, který pro mě bude důležitější než Masters,“ má jasno Krpálek. „Těším se na příští sezonu a na další výzvy – mistrovství Evropy v Praze a na olympijské hry.“

Navzdory absenci v soubojio titul se Lukáš Krpálek posune do čela světového žebříčku a stane se historicky prvním judistou, který vládl světu ve dvou různých kategoriích. „Stříbrná medaile je pro mě obrovský úspěch, je pro mě strašně těžké startovat tu jako mistr světa a vědět, že musím získat medaili, ale pro medaili jsem sem přijel a dal jsem do toho všechno,“ ujistil.

V programu posledního soutěžního dne turnaje Masters v Číně nastoupil i David Klammert v kategorii do 90 kilogramů. V prvním kole prohrál na wazari s držitelem bronzu z mistrovství světa Japoncem Kentou Nagasawou.